PARTNER VŠECH POCTIVÝCH ZEMĚDĚLCŮ

Upravované potraviny

Upravované potraviny

„Lze předpokládat, že budeme muset ještě přitvrdit“, řekl ústřední ředitel ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
Co tím chtěl básník říci? Jeho “…lze předpokládat…“ si můžu vysvětlit, že to také tak ve výsledku být nemusí. „…budeme muset..“, šmankote, to snad musí vědět oni sami a ne, že to vyplyne ze situace, protože nás  - spotřebitele - už to prostě štve. Ročně za potraviny utratíme si 152 mld. Kč. To už je pořádné číslo, tak bych předpokládala, že když si koupím jahodovou marmeládu, budou v ní jahody a ne kvanta želírovací hmoty, jablka a jahoda jen na obrázku. Chci si nalít čistého vína, ne vína naředěného vodou. Dalším podvodům čelí medy. Snažím se jíst zdravě a v rámci osvěty jsem chtěla rodině připravit mořskou rybu. Filety vypadaly nádherně. Zvolila jsem možnou nejrychlejší úpravu na másle. Ryby se do pánve ve zmraženém stavu ani vejít nemohly, že jsme si říkali, že to snad ani nesníme. Po chvilce ale pustily vodu a v pánvi jsem je musela téměř hledat. Místo opečené rybky, byla udušená drť v půl litru vody. Porce dala tak maximálně pro dva strávníky.
Polovina věcí na etiketách potravin ani uvedena není. Napíchávání vodou patří mezi běžné praktiky právě u rybího masa. Výjimkou ale není ani maso kuřecí. Opravdu do jednoho výrobku dokáží vpravit až půl litru vody. Prakticky těmto podvodům nepředejdete a zjistíte to až při přípravě jídla samotného. Ztrácí se vám před očima na množství, prská a rozpadá se. Jiné chemické dobroty ve formě příměsí zjistí jenom laboratoře. Proto tedy předpokládám, že inspekce bude nekompromisně kontrolovat a přitvrdí i v pokutách všem lumpům, co podvádějí. Obávám se, že 50 000 Kč za pokutu pro obchodní řetězec, který má milionové obraty, neznamená vůbec nic. Stále se mu vyplatí nějaká ta kontrola i za takovou cenu. Na šuntech totiž vydělají mnohem víc.

Zpět


Webing.cz - webhosting, webdesign Infotip.cz - informaèní a vyhledávací server
Copyright © 2014 - 2020 RAK PA